Starostlivosť o pleť je vašou silnou stránkou, ale v poslednej dobe ste zaznamenali častejší výskyt hormonálneho akné, o ktorom ste si mysleli, že zmiznú spolu s pubertou? Potom v tom rozhodne nie ste sama! Vplyv na neho totiž môže mať nielen menštruácia, ale aj menopauza. Dá sa proti nemu nejako bojovať? A ak áno, aké sú najvhodnejšie prostriedky?
Nie, nevzhľadné akné rozhodne nie je vyhradené iba pre búrlivú pubertu, kedy sa naše telá pripravujú na reprodukciu. Vzhľadom na priebežné kolísanie hormónov počas celého života sa s ním môžeme stretnúť napríklad aj tesne pred začiatkom menštruácie.
Pravdepodobne najhoršie pocity však mávajú ženy na prahu menopauzy, ktoré sa často domnievali, že už majú od niečoho takého pokoj. Zároveň liečba akné v takom prípade si vyžaduje úplne iné prostriedky. Niektoré látky, ako je napríklad kyselina salicylová, sú vhodnejšie pre pubertálne akné u dospievajúcich, ale na zrelú ženskú pleť nemusia mať požadovaný efekt.
Ako sa z toho teda úspešne dostať a nezblázniť sa z toho?
Čo je hormonálne akné
Hormonálne akné sa v dospelosti prejavuje tvorbou akné, ktoré môže mať rôzne formy, od čiernych a bielych bodiek až po bolestivé cysty. Hormonálne akné súvisí s nadprodukciou kožného mazu, ktorý upcháva póry a vedie k vzniku vyrážok. Hoci sa hormonálnemu akné často nemožno vyhnúť, je možné ho liečiť, aby sa zabránilo vzniku ďalších pupienkov.
Počas puberty sa hormonálne akné často objavuje v T-zóne. Patrí sem čelo, nos a brada. Hormonálne akné dospelých sa obvykle tvorí v dolnej časti tváre. Patrí sem spodná časť tvárí a okolia čeľustí. U niektorých ľudí má hormonálne akné podobu čiernych a bielych bodiek a malých pupienkov, ktoré sa zväčšujú, čiže cýst. Cysty sa tvoria hlboko pod kožou a nevystupujú na povrch. Tieto hrbolčeky sú často citlivé na dotyk a bolestivé.
Príčiny hormonálneho akné
Hormonálne akné vzniká, keď hormonálne zmeny zvyšujú produkciu oleja v pokožke. Tento olej interaguje s baktériami v póroch kože, kde rastú vlasy (vlasové folikuly), a vzniká akné.
U niektorých žien sa počas menopauzy objavuje akné. To je pravdepodobne spôsobené poklesom hladiny estrogénov alebo zvýšením hladiny androgénnych hormónov, ako je testosterón.
Ako sa zbaviť hormonálneho akné
Aj keď môžete dodržiavať ošetrujúcu rutinu na jedničku s hviezdičkou, kozmetika vám možno tentoraz veľmi nepomôže. Kľúčové je totiž predovšetkým vyladenie hormónov. U niekoho môže prichádzať do úvahy hormonálna antikoncepcia, ale to nemusí byť vhodné riešenie pre každého. Zvlášť počas menopauzy, keď sa už neočakáva, že by mohla žena počať. Skúsiť preto môžete aj ďalšie metódy na podporu normálnej hormonálnej rovnováhy.
K týmto metódam patria:
- Redukcia stresu
- Dostatok spánku
- Zdravá životospráva
Až potom môžete začať uvažovať o tom, že do celej ošetrujúcej rutiny zahrniete ešte správnu starostlivosť o pokožku a jej čistenie.
V prípade, že je hormonálne akné naozaj neústupné, nie je vylúčené, že celá situácia bude vyžadovať spoluprácu s gynekológom, kožným lekárom a šikovnou kozmetičkou, ktorá vám raz za čas prevedie hĺbkové čistenie kože špeciálnymi prípravkami a prístrojmi, ktoré sú vhodné pre váš problém, vek a typ pokožky.
Prevencia
Niektorým situáciám, počas ktorých má hormonálne akné tendenciu sa ukazovať, bohužiaľ nezabránime. (Puberta, menštruácia, menopauza…) To ale neznamená, že pre seba nemôžeme urobiť vôbec nič.
Dôležitými piliermi budúceho úspechu sú:
- Zdravý jedálniček
- Dostatok spánku
- Redukcia stresu
- Správne a pravidelné čistenie pokožky prípravky, ktoré neupchávajú póry
Čo sa týka kozmetiky, vyskúšať môžete napríklad AHA/BHA peelingy a retinoidy.
(Pozor, nepoužívat společně!) Mezi vhodné přírodní prostředky pak může patřit i tea tree olej a zelený čaj.
Záver
Pri hormonálnom akné je dôležité udržiavať normálnu hormonálnu rovnováhu, pretože jej vychýlenie môže spôsobovať práve tieto problémy. Vďaka tipom z článku sa ale hormonálneho akné už nemusíte báť a určite sa vám ho čoskoro podarí dostať pod kontrolu.