5 najčastejších príčin krvácania mimo cyklus – Ako si pomôcť?

Aktualizované redakciou 24. 11. 2022

Slabé krvácanie mimo cyklus môže naznačovať, že ovulujete. Ale len za predpokladu, že neberiete hormonálnu antikoncepciu. Tá totiž ovuláciu zastavuje. Čo ak sa ale dostaví silné krvácanie mimo cyklu? Prípadne, čo keď vás trápi krvácanie mimo cyklus a hnačka?

Silné krvácanie mimo cyklus vyvoláva u mnohých žien obavy o zdravie. Je ale pravda, že nás dokáže znepokojiť aj krvácanie mimo cyklus, kedy je na spodnom prádle viditeľná svetlá krv.

Keďže je ženské telo pod nadvládou hormónov, ktoré sa navyše v priebehu produktívneho života rôzne mení, treba nehádzať tento problém za hlavu. Je totiž oveľa lepšie ísť k lekárovi zbytočne, než niečo zanedbať.

Aké sú jeho príčiny

Krvácanie mimo cyklus najčastejšie odkazuje na ovuláciu . Hoci je hlavnou podmienkou to, aby žena nebrala antikoncepciu , môže sa toto krvácanie v niektorých prípadoch objaviť aj u jej užívateliek. (O tom si ale povieme nižšie.)

Ďalej môže byť na vine:

  • Zlá funkcia štítnej žľazy,
  • dysfunkcia vaječníkov,
  • infekcie,
  • problémové tehotenstvo,
  • rakovina
  • či iné neodhalené ochorenie, vrátane cukrovky .

Keďže je rad týchto stavov veľmi vážny av prípade tehotenstva môže dôjsť dokonca aj k potratu , je potrebné sa čo najrýchlejšie spojiť s ošetrujúcim lekárom. Zvlášť pokiaľ zaznamenáte krvácanie mimo cyklus, pri ktorom je prítomná tmavá krv.

Ako zastaviť krvácanie mimo cyklu a kde hľadať pomoc

Pokiaľ ovulujete, nie je potrebné sa nijako znepokojovať. Ide o prirodzený jav. Pokiaľ ale s ničím takým žiadnu skúsenosť nemáte, nemožno vylúčiť vážnejšie problémy, ktoré vyžadujú vyšetrenie u odborníka. Najlepším riešením je telefonát vášmu gynekológovi. Pokiaľ neordinuje, zavolajte si na gynekologickú ambulanciu, ktorá väčšinou funguje nepretržite.

Konajte tak za všetkých podozrivých okolností, v priebehu tehotenstva, v prípade, že je prítomná aj horúčka so zimnicou alebo cítite bolesť.

Krvácanie mimo cyklus po 40

Zrejme vás neprekvapí, že množstvo problémov ženám spôsobuje obdobie, ktoré bezprostredne predchádza prechodu , kedy vyhasína funkcia vaječníkov. To môže mať vplyv na dĺžku cyklu , jeho pravidelnosť a podobne.

Je teda potrebné sa pripraviť na to, že budete krvácať aj v inom čase, než ako ste boli naučené v priebehu celého cyklu.

Krvácanie mimo cyklus pri braní antikoncepcie

Krvácanie mimo cyklus sa u užívateliek hormonálnej antikoncepcie môže objaviť v priebehu prvých troch mesiacov, kedy užívajú antikoncepciu. Tiež sa to môže stať vo chvíli, keď zmeníte antikoncepciu.

Tento problém môžete konzultovať s gynekológom. Ale pravdepodobne vás uistí, že je s vami všetko v poriadku.

Neustále krvácanie mimo cyklus

Neustále krvácanie mimo cyklus je však podozrivé. Je preto potrebné prejsť sériou dôkladných zdravotných prehliadok, ktoré pomôžu odhaliť pravú príčinu vášho problému.

Váš praktík by mal zistiť, či nemáte cukrovku. Je tiež potrebné vylúčiť, že máte problém s rakovinou, alebo inou chorobou ženského pohlavného ústrojenstva, ktorý by bolo potrebné nejako riešiť. Skontrolovať by ste si mali nechať aj funkciu štítnej žľazy.

Mnoho žien s ňou má problémy, ale keďže sú jej symptómy skôr nenápadné, mnohokrát ich nenapadne, že by za problémy mohla práve štítna žľaza.

Na poslednom mieste môže byť aj stres, preto skúste:

Prekvapilo vás niekedy krvácanie mimo cyklu? Ak áno, čo za ním stálo?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/vaginal-bleeding-between-periods – Krvácanie mimo cyklus (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pregnancy/ovulation-bleeding – Ovulačné krvácanie (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/is-spotting-while-on-the-birth-control-pill-normal-2616502 – Krvácanie mimo periódu s antikoncepciou (anglicky)

https://www.healthline.com/health/menopause/perimenopause-periods – Perimenopauzálne periódy (anglicky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *